top of page
mt209vindeoe35av4fvt.jpg
ankylos-page-img.jpg

CZYM SĄ  IMPLANTY ZĘBOWE 

 

Implant zębowy to sztuczny korzeń - wszczep wykonany z tytanu, który jest wielkości naturalnego korzenia. To na jego podstawie umieszcza się sztuczny ząb, czyli koronę. Jednak nie zawsze liczba wszczepionych implantów musi się równać liczbie brakujących zębów. Można wykonać kilkupunktową implantację i na niej oprzeć wszystkie brakujące zęby. W niektórych przypadkach wystarczą nawet dwa implanty, by oprzeć na nich całą protezę.

KORONA  ZĘBOWA 

Korona protetyczna to sztuczny ząb mocowany do implantów, gdzie pełni funkcję zęba, lub do istniejących zębów w celu ukrycia wszelkich uszkodzeń. Koronę zakłada się także w celu zabezpieczenia słabego zęba przed złamaniem, naprawy złamanego zęba, umocowania mostu czy pokrycia zęba po leczeniu kanałowym. Obecnie w gabinetach stomatologicznych są dostępne różne rodzaje koron:

 • korona metalowa jest wykonana z różnych stopów metali. Niestety, jest mało estetyczna, ponieważ nigdy nie ma naturalnego koloru zęba;

 • korona akrylowa jest wykonana z akrylu w kolorze naturalnych zębów. Jej wadą jest nietrwałość, w związku z tym stosuje się ją jako uzupełnienie tymczasowe;

 • korona metalowa licowana akrylem od strony przedniej jest pokryta akrylem w kolorze zębów naturalnych; obecnie jest rzadko stosowana, ponieważ jest mało estetyczna i nietrwała;

 • korona ceramiczna jest wykonana z porcelany, bardzo estetyczna, ponieważ jej kolor nie odróżnia się od koloru naturalnych zębów. Jej jedyną wadą jest wysoka cena;

 • korona metalowa licowana porcelaną - korona metalowa w całości jest pokryta porcelaną i bardzo dobrze imituje naturalne zęby. Jest najczęściej stosowaną koroną protetyczną.

 • korona cyrkonowa - ma bardzo wysoką wytrzymałość i wysoką przenikalność świetlną - uzupełnienia protetyczne zachowują właściwości optyczne naturalnych zębów.

Korona jest uzupełnieniem stałym, w związku tym może być usunięta jedynie przez stomatologa.

JAK   WYGLĄDA ZABIEG  WPROWADZENIA IMPLANTU 

Zabieg zakładania implantów zębowych składa się z trzech etapów:

 • wszczepienia implantu - CZĘŚCI CHIRURGICZNEJ 

 • wkręcenia śruby gojącej - CZĘŚCI POŚREDNIEJ 

 • zamocowaniu sztucznego zęba - CZĘŚCI PROTETYCZNEJ 

I. CZĘŚĆ  CHIRURGICZNA 

Etap pierwszy to zabieg chirurgiczny, który polega na PRZYGOTOWANIU LOŻY  w kości (a konkretnie w wyrostku zębodołowym) , w celu wprowadzenia   implantu.

Przed zabiegiem wszczepienia implantu wykonywane jest zdjęcie pantomograficzne.

Na jego podstawie lekarz ustala, czy ilość tkanki kostnej w dziąśle jest wystarczająca, aby wprowadzić implant. Jeśli okaże się, że w wyniku utraty zęba i korzenia doszło do zaniku kości, lekarz może podjąć decyzję o wykonaniu sterowanej regeneracji kości (augmentacji kości), czyli zabiegu chirurgicznego, który polega na wytworzeniu wymaganej ilości tkanki kostnej pod przyszłe implanty stomatologiczne. Wszczepienie implantu jest wykonywane w znieczuleniu miejscowym . 

Zabieg jest bezbolesny i trwa od 30 minut do godziny w zależności od warunków anatomicznych i ilości wprowadzanych implantów . Po wprowadzeniu implantu chirurg upewnia się, czy jego pozycja jest stabilna i zszywa ranę. Po zakończeniu zabiegu, implant nie jest widoczny w jamie ustnej.

W okresie gojenia się rany następuje osteointegracja, czyli bezpośrednie zrośnięcie się powierzchni implantu  korzenia z kością, która trwa ok. 3 miesięcy do  6 miesięcy .

W procesie osteointegracji tlen zawarty w komórkach tkanki kostnej tworzy na powierzchni implantu warstwę dwutlenku tytanu. Następnie na powstałej w ten sposób powłoce odkłada się nowa tkanka kostna, która stanowi właściwe umocowanie implantu. Dzięki temu procesowi organizm nie traktuje wszczepionego implantu jako ciała obcego, które należy odrzucić, lecz jako integralną część dziąsła.

II. CZĘŚĆ  POŚREDNIA  - ODSŁONIĘCIE 

Etap drugi to odsłonięcie implantu i wkręcenie śruby gojącej.
Po ustabilizowaniu się implantu i zintegrowaniu z kością następuje jego odsłonięcie.

Lekarz implantolog nacina błonę śluzową położoną bezpośrednio nad wszczepem i wkręca w implant tzw. śrubę gojącą, której celem jest przyśpieszenie procesu gojenia się błony śluzowej w bezpośrednim otoczeniu implantu, jak również wymodelowanie kształtu dziąsła pod przyszłą koronę protetyczną. Po okresie regeneracji, który trwa 14 dni, można wykonać uzupełnienie protetyczne.

III. CZĘŚĆ  PROTETYCZNA 

Etap trzeci to pobranie wycisków i zamocowanie sztucznego zęba.
Na pierwszej wizycie lekarz pobiera wyciski protetyczne i ustala z pacjentem kolor przyszłej korony. Następnie w laboratorium, na podstawie wycisku, wykonuje się dwa elementy, dzięki którym lekarz kończy ostatni etap zakładania implantów zębowych:

 • łącznik, czyli filar protetyczny, na którym jest mocowana korona;

 • korona protetyczna, czyli sztuczny ząb.

Na ostatniej wizycie w gabinecie stomatologicznym lekarz przykręca łącznik do implantu. Po upewnieniu się, że połączenie łącznika z implantem jest stabilne, stomatolog mocuje koronę protetyczną.

Ile  TO Kosztuje

W naszym gabinecie  wprowadzenie implantu czyli koszt etapu I to 1900zł , koszt etapu II 200zł , etapu III 2000zł . 

 

pobrane.jpg

Przed wyborem gabinetu stomatologicznego gdzie poddadzą się Państwo zabiegowi warto zwrócić uwagę na dwie rzeczy :

- Czy lekarz wykonujący zabieg jest specjalistą Chirurgii Stomatologicznej lub Chirurgii Szczękowo Twarzowej czy jest to tylko stomatolog po dwudniowym kursie implantologicznym .

- Na jakich implantach pracuje wybrany przez Państwa gabinet istnieje bowiem wiele firm implantologicznych od markowych takich jak używana w naszym gabinecie DENTSPLY SIRONA do tanich implantów chińskich - znacznie tańszych  gdzie brak integracji z kością a co za tym idzie ryzyko niepowodzenia implantacji  jest znaczny  . 

bottom of page